چرا ما نفس می کشیم ؟ 

تنفس اکسیژن که توسط سیستم عصبی خودمختار تنظیم می شود ، یک فرایند ناخودآگاه است . خوشبختانه این یک عمل ناخودآگاه است ، در غیر این صورت ما به سادگی استراحت نمی کنیم ، زیرا مجبوریم بی وقفه با آن کنار بیاییم . مقدار اکسیژن که از طریق تنفس دم می گیریم ، بر میزان انرژی آزاد شده در سلول های بدن ما تأثیر می گذارد. در سطح مولکولی ، این امر از طریق فرایندهای مختلف شیمیایی و فیزیولوژیکی پیشرفت می کند. تنفس ساده ترین و موثرترین قسمت سیستم عصبی خودمختار برای کنترل و هدایت است. در واقع ، نحوه تنفس به شدت بر فعالیت های شیمیایی و فیزیولوژیکی بدن شما تأثیر می گذارد. در طول این سالها ، ویم هوف تمرینات تنفسی خاصی ایجاد کرده است که بدن او را در شرایط مطلوب و کنترل کامل در شدیدترین شرایط نگه می دارد. تکنیک تنفس قبل از هر چیز بر اساس دم عمیق و بازدم بدون استفاده از زور استوار است !

تنفس متد ویم هوف را امتحان کنید !

تنفس روش ویم هوف ساده و آسان است – همه می توانند این کار را انجام دهند ! فقط مراحل زیر را طی کنید . توصیه می کنیم بلافاصله بعد از بیدار شدن یا قبل از غذا ، زمانی که معده شما هنوز خالی است ، تمرین کنید . توجه داشته باشید که تنفس روش ویم هوف می تواند بر کنترل حرکتی تأثیر بگذارد و در موارد نادر منجر به از دست دادن هوشیاری شود . همیشه قبل از تمرین تکنیک ها بنشینید یا دراز بکشید . هرگز در هنگام هدایت وسیله نقلیه ، یا در یا نزدیک آبها تمرین نکنید .

آماده شدن برای تنفس روش ویم هوف

مرحله 1 : راحت باشید
یک حالت مدیتیشن را در نظر بگیرید : نشسته ، دراز کشیده – هر کدام برای شما راحت تر است. اطمینان حاصل کنید که می توانید ریه های خود را آزادانه بدون احساس هیچ گونه انقباضی گسترش دهید .

تنفس متد ویم هوف

مرحله 2 : 30-40 تنفس عمیق
چشمان خود را ببندید و سعی کنید ذهن خود را پاک کنید . مراقب نفس خود باشید و سعی کنید به طور کامل با آن ارتباط برقرار کنید . از طریق بینی یا دهان عمیق نفس بکشید و از طریق دهان بدون فشار بیرون دهید . به طور کامل از طریق شکم ، سپس قفسه سینه و سپس بدون فشار رها کنید . این حرکت را 30 تا 40 بار به صورت کوتاه و قوی انجام دهید. ممکن است دچار سبکی سر و سوزن سوزن شدن در انگشتان دست و پا شوید. این عوارض جانبی کاملاً بی ضرر هستند .

حبس نفس روش ویم هوف

مرحله 3: نگه دارید
بعد از آخرین بازدم ، آخرین بار ، تا جایی که می توانید نفس بکشید . سپس هوا را خارج کرده و تنفس را متوقف کنید . تا زمانی که میل به تنفس مجدد را احساس نکنید ، نگه دارید .

تنفس بازیابی روش ویم هوف

مرحله 4: تنفس بازیابی
وقتی دوباره احساس تنفس کردید ، یک دم عمیق بگیرید تا ریه های شما پر شود. احساس کنید شکم و سینه شما در حال بزرگ شدن است . هنگامی که در ظرفیت کامل هستید ، نفس را حدود 15 ثانیه نگه دارید ، سپس رها کنید . که دور شماره یک را تکمیل می کند. این چرخه را می توان 3-4 بار بدون وقفه تکرار کرد. پس از اتمام تمرین تنفسی ، وقت خود را صرف لذت بردن از شادی و آرامش کنید . این حالت آرام برای مدیتیشن بسیار مفید است – در ترکیب این دو تردید نکنید .

از فیلم آموزش تنفس روش ویم هوف استفاده کنید

این فیلم آموزشی حباب تنفسی یک راهنمای سمعی و بصری است که به شما در حفظ ریتم و سرعت در طول جلسات تنفس کمک می کند . به سادگی حباب را در حال بزرگ شدن و جمع شدن تماشا کنید و با نفس خود آن را دنبال کنید. شما صدای ویم را در کنار خود می شنوید و صداهای جذاب در تنظیم محیط اطراف شما کمک می کند و به شما این امکان را می دهد که بر هیچ چیز دیگری جز نفس خود تمرکز نکنید.

مزایای تمرین تنفس روش ویم هوف 

تمرین تمرینات تنفسی خاص با روش ویم هوف ، آتش درون شما را آزاد می کند . تمرکز این تمرینات بر دم و بازدم عمیق و موزون است ، که توسط ویم هوف به عنوان ” تند دمی کنترل شده یا تنفس قدرتمند” توصیف می شود و پس از آن یک زمان حفظ ، که در آن شما نفس خود را برای مدت زمان … حبس می کنید. با تمرینات تنفسی ، انرژی بیشتری آزاد می کنید ، بر سیستم عصبی خود تأثیر می گذارید و واکنش های مختلف فیزیولوژیکی را تغییر می دهید. شما داوطلبانه یک پاسخ کوتاه به استرس را القا می کنید که در نهایت منجر به انعطاف پذیری بیشتر در برابر استرس های روزمره ، روانی و فیزیولوژی و احساس کنترل بیشتر می شود.

این تمرینات تنفسی تنها یکی از سه ستونی است که روش ویم هوف را تشکیل می دهد. دو رکن دیگر سرما درمانی و تمرین دادن ذهن شما هستند . در صورت ترکیب ، سه ستون به شما کمک می کند تا قوی تر شده و سلامت بیشتری کسب کنید. مزایای شناخته شده روش ویم هوف عبارتند از :

کاهش استرس
بهبود سریعتر از فشارهای بدنی
خواب بهتر
بهبود عملکرد ورزشی
افزایش خلاقیت
– تمرکز بیشتر و وضوح ذهنی

روش ویم هوف همچنین با کاهش علائم بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید ، فلج چندگانه ، بیماری پارکینسون ، آسم ، سارکوئیدوز ، واسکولیت و چندین بیماری خود ایمنی مرتبط است .

تمرینات ورزشی ویم هوف مردیخی

فواید تمرین تنفسی 

قلب

با قلب خود ارتباط برقرار می کنید و بر گردش خون تأثیر مثبت می گذارید

سیستم عصبی

به صورت ارادی بر سیستم عصبی خودمختار تأثیر می گذارید

سیستم ایمنی 

سیستم ایمنی خود را برای مبارزه با علائم بیماری های مختلف فعال می کنید

قلب

قلب

با قلب خود ارتباط برقرار می کنید و بر گردش خون تأثیر مثبت می گذارید

سیستم عصبی

سیستم عصبی

به صورت ارادی بر سیستم عصبی خودمختار تأثیر می گذارید

سیستم ایمنی

سیستم ایمنی 

سیستم ایمنی خود را برای مبارزه با علائم بیماری های مختلف فعال می کنید

وقتی دم می گیریم ، اکسیژن را گرفته و دی اکسید کربن را از خون آزاد می کنیم . خون ما معمولاً کاملاً از اکسیژن اشباع شده است ( حدود 99 درصد اشباع ) و تنفس عمیق این اشباع را افزایش نمی دهد . با این حال ، تنفس عمیق ، مقدار زیادی دی اکسید کربن آزاد می کند . این به نوبه خود “میل به نفس کشیدن” را کاهش می دهد .

ساقه مغز ، به طور خاص پل مغزی و بصل النخاع ، به دی اکسید کربن حساس است. وجود بیش از حد دی اکسید کربن در خون باعث می شود ساقه مغز شما تنفس کند. با حذف دی اکسید کربن از خون از طریق تنفس عمیق ، این انگیزه برای تنفس از ساقه مغز کاهش می یابد.

به طور خلاصه ، هرچه میزان دی اکسید کربن کمتر باشد ، می توانید نفس خود را بیشتر نگه دارید.

علاوه بر این ، با تنفس منظم و عمیق داخل و خارج ، مقدار pH در خون افزایش می یابد ( باعث قلیایی شدن خون می شود ) در حالی که اسیدیته کاهش می یابد . به طور معمول ، pH به طور متوسط 7.4 است. با اعمال تکنیک های تنفس ، این به طور قابل توجهی بالاتر می رود و حتی می تواند به 7.75 برسد. در نتیجه ، 3 تغییر فیزیولوژیکی مهم رخ می دهد :

شما می توانید سبکی سر را تجربه کنید ، زیرا شریان ها و وریدهای مغز و بدن در واکنش به قلیایی شدن خون کمی بسته می شوند. به دلیل کاهش یون های کلسیم موجود در خون ، می توانید احساس سوزن سوزن شدن در اندام ها و ماهیچه ها را تجربه کنید. حذف یونهای کلسیم آزاد ، تحریک پذیری ماهیچه ها را افزایش می دهد .

گلبول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند ، در آزادسازی بار اکسیژن خود مشکل دارند. چرا ؟ زیرا اسیدیته به طور معمول باعث آزاد شدن می شود . اگر خون بیش از حد قلیایی باشد ، اکسیژن متصل به گلبول قرمز آزاد نمی شود . این امر باعث می شود که سلول ها و بافت ها نتوانند اکسیژن دریافت کنند حتی اگر میزان اشباع اکسیژن خون 100 درصد باشد. اکسیژن به سادگی به گلبول قرمز چسبیده است. این حالت همچنین با عنوان “هیپوکسی” شناخته می شود ، که به عنوان کمبود میزان اکسیژن به بافت ها تعریف می شود .

این ممکن است ترسناک به نظر برسد ، اما این حالت خفیف هیپوکسی ناشی از کنترل تنفس عمیق به زودی دوباره به حالت عادی باز می گردد. در آخرین نفس عمیق ، بازدم و حبس نفس به خون اجازه می دهد اسیدیته را دوباره ایجاد کند و به گلبول های قرمز اجازه می دهد اکسیژن خود را آزاد کنند. در حالی که نفس را حبس می کنید ، هیچ اکسیژن جدیدی به خون باز نمی گردد. در نتیجه اشباع اکسیژن در خون با مصرف بدن کاهش و کاهش می یابد. به خاطر داشته باشید ، دی اکسید کربن کمتری نیز وجود دارد که باعث می شود حبس نفس راحت تر باشد !

بدن در حال حاضر یک حالت کوتاه مدت هیپوکسی را تجربه می کند که نوعی استرس در سطح سلولی است. سلولها به سطح طبیعی اکسیژن نمی رسند و متابولیسم آنها شروع به تغییر می کند. این استرس به بدن نشان می دهد که واکنش نشان داده و تقویت می شود. پاسخهای سمپاتیک بدن فعال شده و مسیرهای لازم برای رساندن اکسیژن به سلولها تقویت می شود. این مسیرها می تواند شامل تعدادی از سیستم های مختلف مانند افزایش گلبول های قرمز خون ، افزایش ظرفیت ریه ، بهبود گردش خون و بهبود کارآیی متابولیک در بلند مدت باشد .

این دوره کوتاه مدت هیپوکسی یک عامل استرس زای مثبت است. این به بدن نشان می دهد که واکنش نشان داده و تقویت می شود و در درازمدت بهتر با استرس مقابله می کند. این چطور کار میکند ؟

بیایید نگاهی به مطالعه اندوتوکسین رادبود (2014) بیاندازیم که در آن آنها شرکت کنندگان آموزش دیده در حال انجام تکنیک تنفس را اندازه گیری کردند . خون آنها ابتدا از طریق تنفس قلیایی می شود و سپس در حین تنفس اسیدی می شود و اکسیژن را به بافت آزاد می کند و اشباع اکسیژن خون را کاهش می دهد . تکنیک تنفس برای چندین دور انجام شد و میزان اشباع اکسیژن خون در هر دور کاهش و کاهش یافت !

یکی دیگر از تأثیرات فیزیولوژیکی جالب روش تنفس ، افزایش سطح آدرنالین در خون است. مطالعه Radboud مقادیر زیادی آدرنالین را در شرکت کنندگان خود ثبت کرد ، گمان می رود که روش تنفس بر مدولا آدرنال واقع در غده فوق کلیوی تأثیر داشته است. این یکی از فراوان ترین منابع آدرنالین در بدن است و با توجه به سطوح بالای مطالعه ثبت شده در شرکت کنندگان ، منطقی است که روش تنفس بر این پاسخ مهم سمپاتیک تأثیر داشته باشد. تاثیری که فکر نمی کردیم قبل از مطالعه Radboud امکان پذیر باشد !

تنفس قوی است. تجربه شما در مورد آن می تواند یک تجربه بسیار عمیق باشد . بالا بردن ذهن ناخودآگاه ، شکستن الگوهای کهنه و تجربه قدرتمند سرزندگی فرد . از عمق آن لذت ببرید !

اثبات علمی متد ویم هوف 

در حالی که دستاوردهای ویم بدون شک چشمگیر است ، روش وی با شک و تردید زیادی روبرو شده بود . با این حال ، در سالهای اخیر ، مزایای تمرین روش ویم هوف با مقدار قابل توجهی از شواهد علمی تأیید می شود. چندین موسسه علمی از جمله دانشگاه رادبود و مرکز پزشکی دانشگاهی (AMC) روش ویم هوف را با استفاده از آزمایشات تصادفی کنترل شده در این فرایند آزمایش کرده اند .

نتایج این مطالعات تأیید می کند که ویم هوف و سایر شرکت کنندگان می توانند به صورت ارادی بر سیستم عصبی خودمختار خود تأثیر بگذارند ، چیزی که تا آن زمان غیرممکن تصور می شد . در حال حاضر چندین مطالعه انجام شده است که بیشتر به بررسی اثرات روش ویم هوف در زمینه هایی مانند فعالیت مغز ، فعالیت متابولیکی ، التهاب و درد می پردازد.

وقتی سه ستون روش ویم هوف با هم ترکیب شوند ، یک ابزار فوق العاده قدرتمند برای بیدار کردن انرژی خفته ای است که در کمین همه ما است. تمرینات تنفسی را با حرکات قدرتی مانند حرکات و آساناهای یوگا ترکیب کرده و قدرت درونی واقعی خود را کشف کنید. تکمیل تمرینات تنفسی ویم هوف شما را برای قرار گرفتن در معرض سرما آماده می کند .

شرکت در دوره ده هفته ای ویم هوف
شرکت در مینی کلاس رایگان ویم هوف
شرکت در مینی کلاس رایگان ویم هوف
شرکت در دوره ده هفته ای ویم هوف